Planowanie ma na celu wytypowanie instalacji na których będzie produkowana każda pozycja zlecenia, wyliczenie wielkości przeliczeniowych dla tych instalacji na podstawie danych ze zlecenia i współczynników przeliczeniowych ( patrz FAQ Wyliczanie współczynników przeliczeniowych) i zaplanowanie tych wielkości na odpowiednie zmiany zachowując zasady opisane w parametrach instalacja.
Przy planowaniu automatycznym system kieruje się zasadami:
- planowanie jest na instalacje domyślne z katalogu lub słownika obróbek, chyba, że parametry instalacji skierują na inną instalacje
- na zmianie nie można zaplanować więcej niż  jest wolnych mocy ( różnica wielkości między wartością nominalną pomnożoną przez ilość godzin na zmianę, a ilością już zaplanowaną).
- podział zlecenia na zmiany jest w kolejności sortu do montaży, ale nie są dzielone pozycje zlecenia.
- jeżeli wielkość przeliczeniowa ze zlecenia mieści się w wydajności maksymalnej, to zlecenie nie jest dzielone.
- system omija zablokowane zmiany
- plan na następną instalacje rozpoczyna się po skończeniu na instalacji poprzedniej zachowując czas po procesowy opisany w parametrach instalacji.
- każda obróbka jest liczona jak obróbka osobnej formatki
-jeżeli obróbki są wykonywane w tym samym czasie ( obróbki jednoczesne), to planuje się tylko obróbka dająca większą wielkość przeliczeniową.
- dla instalacji planowane wg grupach, system wyszukuje grupę zgodną z planowaną grupą i na taką zmianę rozpoczyna planować zlecenie, jeżeli takie grupy nie znajdzie to planuje na pierwszy wolny termin.

Planowanie może przebiegać w dwóch trybach:
Planowanie  do przodu -  musi być spełniony warunek: brak wpisu daty planowanej spedycji i daty spedycji klienta. Takie zlecenie system planuje rozpoczynając od dnia logowania się do systemu i 1 zmiany w dniu i od instalacji o najniższym położeniu w ciągu produkcyjnym i wylicza termin, na kiedy zlecenie będzie skończone i ustala datę spedycji
 Planowanie od końca - system planuje od daty planowane spedycji lub jeżeli nie jest wpisana od daty spedycji klienta. jeżeli ma podaną datę i zmianę montażu lub zakończenia zlecenia i podaną instalację montażu, to taką zmianę przyjmuje jako koniec produkcji zlecenia. Jeżeli zlecenie nie uda się zaplanować na żadną zmianę, to jest zaplanowane na dzień logowania na 1 zmianę bez względu na to czy zmiana jest blokowana czy nie.
Systemowi nie wolno nie zaplanować zlecenia.
Wykorzystanie planowania automatycznego ma sens jeżeli każde zlecenie skierowane do produkcji będzie zaplanowane od razu